IO: co nowego zobaczymy na igrzyskach?

Patryk Śliwiński

10 lipca 2021

IO: nowe dyscypliny

Igrzyska zbliżają się wielkimi krokami. Wśród 37 dyscyplin pojawią się cztery, które zadebiutują na tej imprezie. Są nimi karate, surfing, wspinaczka sportowa oraz skateboarding.

IO: Nowe dyscypliny – Karate

Rywalizacja w Karate odbędzie się się w 8 konkurencjach:  kata indywidualnym kobiet i mężczyzn oraz konkurencjach kumite kobiet i mężczyzn, gdzie wyróżnionych zostało sześć kategorii wagowych. W każdej z tych konkurencji będziemy mogli oglądać 10 najlepszych zawodników na całym świecie, którzy wcześniej musieli przebrnąć przez kwalifikację. W każdej konkurencji wystąpi 10 najlepszych zawodników z całego świata, którzy zakwalifikują się do udziału w tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezie.

Konkurencje Katare na Igrzyskach Olimpijskich:
– kumite kobiet: -55 kg, -61 kg, +61 kg
– kumite mężczyzn: -67 kg, -75 kg, +75 kg
– kata kobiet
– kata mężczyzn

IO: Nowe dyscypliny – Surfing

W trakcie zawodów surfingowych rozgrywane są tak zwane heaty – czyli przejazdy w trakcie których grupa zawodników „łapie” fale. Rywalizację oceniają sędziowie, a do punktacji zaliczane są dwa najlepsze przejazdy, jakie udało się wykonać. Ocenie podlegają między innymi wysokość fal, długość przejazdu, a także stopień trudności wykonywanych tricków. W zawodach Pucharu Świata jeden lub dwóch najlepszych zawodników z danego heatu przechodzi do kolejnych rund, ćwierćfinału, półfinału i finału. Na igrzyskach liczba zawodników będzie jednak ograniczona do 20. Na Igrzyskach Olimpijskich zabraknie reprezentantów Polski w tej dyscyplinie.

IO:  Nowe dyscypliny – Wspinaczka sportowa

We wspinaczce sportowej będziemy mieli tylko jedną naszą reprezentantkę. Będzie to Aleksandra Mirosław. Mamy duże szanse na medal w tej dyscyplinie. Jest trzecia w światowym rankingu, a na swoim koncie ma między innymi Mistrzostwa Świata z 2018 i 2019 roku, a także Mistrzostwo Europy z 2019 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich jedyną konkurencją będzie wspinaczka sportowa łączna. Więcej o wspinaczce sportowej dowiecie się z artykułu mojego redakcyjnego kolegi Tomka.

IO: Nowe dyscypliny – Skateboarding

Skateboarding na Igrzyskach Olimpijskich został podzielony na dwie konkurencji – street i park. Street jest imitacją warunków ulicznych. Zawodnicy będą mieli do dyspozycji ponad dziesięć poręczy, funboxy oraz grindboxy. Będziemy świadkami szybkich i płynnych przejazdów. W przypadku parku będziemy mieli do czynienia z areną przypominającą skatepark, na której będą rampy oraz minirampy. Zawodnik nabiera prędkości i wykonuje różne tricki. Do Igrzysk Olimpijskich zakwalifikowała się jedna Polka – Amelia Bródka, która jest dwukrotnym mistrzem Europy. Wystąpi ona w kategorii park.

 

Autor tekstu

Patryk Śliwiński

Piłką nożną interesuję się od ósmego roku życia. Ze względu na część życia spędzoną we Włoszech, wierny kibic włoskiego calcio. Poza piłką nożną, pasjonat Formuły 1. W kręgu zainteresowań sportowych są też tenis, siatkówka, skoki narciarskie i lekkoatletyka. W przeszłości redaktor HalaMadrid.pl i Goal.pl. Kiedy nie śledzę informacji ze świata sportu, gram w piłkę albo podróżuję. Moje wywiady ze sportowcami i ekspertami sportowymi znajdziesz na Futbolnews.pl.

Najnowsze wpisy