Pobierz aplikację betfan na telefon
Ile kosztowały Mistrzostwa Świata w Katarze?

Za niespełna 2 miesiące rozpoczną się XXII. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn. To wydarzenie jest w kalendarzu każdego kibica piłki nożnej mocno i wyraźnie zaznaczone kolorem czerwonym. Impreza ragi Mistrzostw Świata po raz pierwszy odbędzie się w listopadzie i potrwa do 18. grudnia. Będzie ona również bardzo drogim wydarzeniem, gdyż 32 najlepsze reprezentacje, zawitają na miesiąc do kraju wielkości województwa  świętokrzyskiego. Warto zatem przyjrzeć się ile pieniędzy ten mały, ale jakże bogaty kraj wydał, by te Mistrzostwa Świata były wyjątkowe nie tylko ze względu na porę rozegrania Mundialu. Zapraszam na analizę kosztów Mundialu Katar 2022.

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

Ile kosztowały Mistrzostwa Świata w Katarze?

Zanim jednak o kwotach jakie zostały wyłożone przez wielu zamożnych Katarczyków oraz sponsorów, trzeba spojrzeć w kierunku pracowników, którzy zbudowali te nowoczesne stadiony piłkarskie oraz całą infrastrukturę do przemieszczania się kibiców podczas Mundialu. Gdy został przyznany mundial Katarowi, czyli w grudniu 2010 roku, ze strony wielu federacji piłkarskich pojawiło się oburzenie. Wielu ludzi ze świata międzynarodowego sportu, ale przede wszystkim ze środowiska piłki nożnej pytało na głos, jak to możliwe, że Mistrzostwa Świata mogą odbywać się w kraju, który na dobrą sprawę do lat 90 XX. wieku nie miał z futbolem na najwyższym poziomie w zasadzie nic wspólnego.

STAWIAJ NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W BETFAN

Oczywiście w takich sytuacjach zasadne wydaje się użycie słynnego sformułowania „jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze”. Katarczycy dostając do zorganizowania tak dużą imprezę, kupili nie tylko ogromny prestiż, ale przede wszystkim obecność Kataru w politycznej pierwszej lidze. Szybko powstały plany oraz sposób na wybudowanie całej kompleksowej infrastruktury zaczynającej się na stadionach, a kończącej się na drogach czy hotelach. Do zbudowania tych obiektów władze Kataru zaprosiły do swojego kraju tysiące ludzi pochodzących z Nepalu, Indii, Bangladeszu czy Filipin. Wątek pochodzenia pracowników, którzy byli masowo zwożeni do Kataru ma fundamentalne znaczenie w naszej dyskusji o kosztach organizacji Mundialu. Musimy wiedzieć, że chociażby w przypadku pracowników fizycznych z takiego kraju jak Nepal – 25 proc. PKB tego kraju pochodzi z przekazów pieniężnych przesyłanych do kraju przez robotników migracyjnych. Są oni doskonałym materiałem na robotników, gdyż nie trzeba im dużo płacić oraz niewiele osób na świecie zainteresowanych jest ich wykorzystywaniem przez bogatszych pracodawców między innymi z takich krajów jak Katar. Gdyby wszystkim pracownikom ściągniętym do kraju gospodarza najbliższych Mistrzostw Świata, płacono uczciwe pieniądze, ten Mundial mógłby kosztować jeszcze więcej. A ile on dokładnie kosztował, bez poszanowania praw pracowników, którzy licznie ginęli na placach budowy?

Cena za produkt luksusowy

Już w 2017 roku – Ali Shareef Al-Emadi – minister finansów państwa znad Zatoki Perskiej poinformował media oraz cały świat piłki nożnej, że Katar tygodniowo na wszystkie prace związane z organizacją Mundialu wydawać będzie 500 milionów dolarów tygodniowo. Ali Shareef Al-Emadi zapewnił cały piłkarski (i nie tylko) świat, że dzięki tak ogromnym funduszom Katar szybciej spełni cel, którym jest bycie doskonałe przygotowanie na organizację turnieju w 2022 roku. Tak duże – wręcz kosmiczne – sumy nie mogą szokować ze względu na kilka czynników: przede wszystkim są to niespotykane dotąd warunki klimatyczne podczas, których przyjdzie piłkarzom i kibicom wspólnie tworzyć XXII. Mistrzostwa Świata. Następną rzeczą, z którą Katar musiał sobie poradzić było stworzenie odpowiedniej ilości baz hotelowych – związane to było oczywiście z ogromną ilością kibiców, którzy przybędą do Kataru wspierać swoje reprezentacje. W gronie największych wydatków i rzeczy do zrobienia przez słabo opłacanych i traktowanych robotników z Azji było jeszcze zbudowanie od zera aż 8 stadionów, które musiały mieć klimatyzację w zamkniętych pomieszczeniach, ponadto wiele kilometrów nowych dróg oraz boisk treningowych.

KTO WYGRA MUNDIAL W KATARZE? POSTAW W BETFAN

Szacuje się, że całkowity koszt mundialu w Katarze wyniesie 240 miliardów dolarów. Dla porównania koszt organizacji mundialu w Rosji w 2018 roku wyniósł ok. 19,2 miliardów dolarów. To kolosalna różnica z kosztami jakie poniósł Katar. Cofnijmy się jednak o jeszcze jeden Mundial wstecz. Mistrzostwa Świata w Brazylii w 2014 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz sympatią kibiców. Zdecydowana większość osób obecnych na tym Mundialu miło wspomina ludzi oraz sam kraj i otwartość Brazylijczyków. Ile kosztowały Brazylię te Mistrzostwa Świata? Niespełna 14 miliardów dolarów. To jeszcze mniej niż mundial w Rosji.

Podsumowując. Gdyby do oficjalnych wydatków dodalibyśmy koszty zatrudnienia pracowników na uczciwych zasadach – Mistrzostwa Świata w 2022 roku byłby absolutnie wydatkiem możliwym do spełnienia jedynie dla Kataru lub innego kraju znad Zatoki Perskiej. Innym zupełnie pytaniem jest czy da się jakkolwiek wycenić śmierć – według raportu dziennikarzy The Guardian z lutego 2021 roku – około 7 tysięcy pracowników, którzy zginęli podczas budowy pięknych stadionów oraz dróg szybkiego ruchu dla bogatych Katarczyków.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!