Hat trick co to? Lewandowski, Messi czy Ronaldo zbierają je seriami

W piłce nożnej podstawowym celem jest strzelenie goli. Odpowiedzialni są za to przede wszystkim napastnicy.

Niektórzy zawodnicy na tej pozycji są wyraźnie skuteczniejsi od pozostałych i w obrębie jednego spotkania potrafią nawet kilkakrotnie pokonać bramkarza rywali. Taka passa może być określana mianem hat tricka.

W artykule na temat hat tricku dowiesz się:

Co to jest hat trick?

Z pojęciem hat tricku najczęściej spotykamy się w przypadku rozgrywek piłkarskich, ale warto uwzględnić, że termin ten obowiązuje również w innych dyscyplinach – przykładowo hokeju na lodzie czy Formule 1, a jego etymologia wywodzi się z krykieta.

W niniejszym artykule skupimy się jednak na rozumieniu hat tricku w kontekście futbolu.

Hat trick to osiągnięcie polegające na strzeleniu przez tego samego zawodnika trzech bramek w obrębie jednego spotkania.

Nie jest to zatem zjawisko spotykane nad wyraz często, a w przekroju całego ligowego sezonu liczba zdobytych hat tricków zazwyczaj oscyluje w okolicach dziesięciu.

Do tej liczby zbliżają się jednak niekiedy pojedynczy gracze – w sezonie 2011/2012 w La Liga osiem hat tricków ustrzelił Lionel Messi.

Tyle udało mu się zebrać w trakcie wszystkich występów w Lidze Mistrzów, gdzie podobną liczbą pochwalić może się jego największy konkurent, Cristiano Ronaldo.

Klasyczny hat trick

Można wskazać dwa rodzaje definiowania pojęcia klasycznego hat tricku. Mówi się o nim wtedy, gdy piłkarz zdobędzie trzy gole w jednej połowie danego meczu. W

ielu ekspertów, dziennikarzy czy także kibiców uważa jednak, że klasyczny hat trick to przypadek, w którym zawodnik strzeli trzy bramek w jednej połowie meczu i nie zostaną one oddzielone od siebie żadnym golem zdobytym przez innego gracza.

W historii najważniejszego piłkarskiego turnieju międzynarodowego sztuką strzelenia trzech goli w jednym spotkaniu wykazali się także reprezentanci Polski. Podczas Mistrzostw Świata w 1938 roku w szalonym meczu przeciwko Brazylijczykom trzy trafienia zanotował Ernest Wilimowski.

36 lat później osiągnięcie powtórzył Andrzej Szarmach, trzykrotnie pokonując bramkarza drużyny Haiti.

Na Mundialu w 1982 roku spektakularny występ zaliczył Zbigniew Boniek i jego trzy strzelone reprezentacji Belgii gole to bezsprzecznie jedne z najsłynniejszych bramek w historii polskiej piłki nożnej.

Pole do bicia rekordów

Pomimo że hat trick to przykład sztuki trudnej do wykonania, to możemy sporządzić listę rekordów i wskazać tych piłkarzy, którzy doczekali się tego osiągnięcia zdecydowanie szybciej od innych autorów trzech goli w jednym spotkaniu.

Jak wyglądały najbardziej spektakularne hat tricki?

• Najszybszy hat trick w historii piłki nożnej – Tommy Ross w meczu Ross County – Nairn County (8:1), 28 listopada 1964 roku. Czas: 90 sekund. Jak uważał sam strzelec – jego osiągnięcie prawdopodobnie nigdy nie zostanie przebite.
  • Najszybszy hat trick w historii Ligi Mistrzów – Bafétimbi Gomis w meczu Dinamo Zagrzeb – Olympique Lyon (1:7), 7 grudnia 2011 roku. Czas: 8 minut. W całym spotkaniu francuski napastnik zdobył cztery gole.
  • Najszybszy hat trick w historii ligi polskiej – Ernest Wilimowski w meczu Ruch Chorzów – Cracovia (5:1), 30 kwietnia 1939 roku. Czas: 3 minuty.
  • Najszybszy hat trick w historii reprezentacji Polski – Robert Lewandowski w meczu Polska – Gruzja (4:0), 13 czerwca 2015 roku. Czas: 4 minuty.
  • Najszybszy hat trick w historii Premier League – Sadio Mané w meczu Southampton – Aston Villa (6:1), 16 maja 2015 roku. Czas: 2 minuty, 56 sekund.