Golden State Warriors mistrzem NBA 2022!

Golden State Warriors wygrali w szóstym meczu z Boston Celtics. Jest to czwarte mistrzostwo GSW w ciągu ostatnich ośmiu lat. Seria zakończyła się 4:2. Mecz, po którym GS Warriors, świętowali zdobycie mistrzostwa zakończył się wynikiem 103:90.

Boston Celtics – Golden State Warriors 103:90

Szósty mecz Finałów NBA toczył się pod dyktando tylko jednej drużyny. Wyrównana była tylko pierwsza kwarta. Przewagę szybko zdobyli gospodarze, ale jeszcze po zakończeniu 12. minuty meczu prowadzenie uzyskali GSW. W drugiej kwarcie przewaga „Wojowników” została powiększona do 20. punktów. Zespół Ime Udoki próbował dogonić zespół gości i kilka razy przewaga zmniejszała się do jednocyfrowej liczby, ale GSW nie pozwolili na zmianę prowadzenia. W piątym meczu nie poszło Stephenowi Curry’emu, ale w mistrzowskim meczu nie zawiódł. Curry zdobył 34 punkty, 7 asyst i 7 zbiórek. Trafiał na niesamowitej skuteczności wynoszącej 57%, oddając 6 rzutów za 3 punkty.

Steph Curry MVP finałów

Golden State Warriors zdobyli siódme mistrzostwo NBA w swojej historii. Bez wątpienia najlepszym zawodnikiem tegorocznych finałów NBA był rozgrywający GSW, Stephen Curry. „Szef” Curry w finałach może się pochwalić statystykami na poziomie 31.2 punktu, 6 zbiórek, 5 asyst i 2 przechwyty średnio na mecz. Za 3 punkty rzucał na skuteczności 43.7%. Statystyki zdecydowanie zaniża nieudany mecz nr 5 finałów.

Długa i bezrewolucyjna budowa kluczem do sukcesu

W latach 2015-2019 Golden State Warriors za każdym razem meldowali się w Finałach NBA, zdobywając w tym czasie 3 mistrzostwa. Po nieudanych dwóch sezonach zarząd nie zrobił rewolucji. Mistrzowski skład z tego roku oparty jest na tych samych zawodnikach, co zdobywali tytuł w 2018 roku. Odszedł tylko Kevin Durant. Kręgosłupem zespołu jest Stephen Curry, Draymond Green i Klay Thompson. W tego ostatniego nie przestano wierzyć nawet po bardzo ciężkiej kontuzji i zarządcy GSW nie chcieli słyszeć o żadnych wymiana Klaya Thompsona. W czasie nieudanych sezonów udało się rozwinąć młodych zawodników, jak chociażby Jordan Poole.

Do składu dołączył w miejsce Duranta Andrew Wiggins. Po pierwszym, średnim sezonie postanowiono zostawić Kanadyjczyka, a ten się odwdzięczył między innymi w piątym meczu finałów, kiedy swojego dnia nie miał Steph Curry, a Andrew Wiggins był najlepszym zawodnikiem na parkiecie i poprowadził swój zespół do tego ważnego zwycięstwa.

Na swoim stanowisku cały czas pozostaje trener, Steve Kerr. To on jest architektem trzech mistrzostw kilka lat temu i również tegorocznego. Jest to już dziewiąty (!) pierścień mistrzowski Steve’a Kerra. Były koszykarz Chicago Bulls i San Antonio Spurs zdobył z tymi klubami 5 pierścieni jako zawodnik. Wszystkie 4 pierścienie mistrzowskie w roli trenera zdobył z GSW, w którym jest od początku swojej trenerskiej kariery.