Pobierz aplikację betfan na telefon
Fnatic, czyli najlepiej zarządzana organizacja esportowa na świecie

Fnatic to organizacja, która tylko w ostatniej dekadzie doczekała się zwycięstw w ponad 200 turniejach najwyższej rangi w 30 różnych grach. Bogata tradycja i świetne zarządzanie uczyniły z Fnatic maszynkę do zarabiania pieniędzy, ale na wyniki esportowe organizacja także nie może narzekać. Szczególnie jeśli chodzi o drużyny LoL i CS:GO! Co warto wiedzieć o londyńskiej instytucji?

Z naszego artykułu na temat organizacji Fnatic dowiesz się:

Początki Fnatic sięgają esportowej prehistorii

Kiedy Carlos „ocelote” Rodríguez zakładał w 2014 roku G2 Esports, za wzorzec postawił sobie właśnie londyńską organizację. Nic dziwnego, bowiem gdy obecna drużyna Jankosa zaczęła rozrastać się z małego teamu League of Legends do pełnoprawnej instytucji esportowej, Fnatic działało już na tym rynku od dekady.

O ile G2 powstawało na ukształtowanym gruncie, początki Fnatic sięgają czasów, gdy nikt nie myślał jeszcze o organizacjach esportowych, a i same gry wideo traktowane były przez dużą część społeczeństwa z przymrużeniem oka. Jednym z niewielu ludzi widzących dla elektronicznego sportu świetlaną przyszłość był Sam Mathews, który w 2004 roku sprzedał samochód i zainwestował 5 000 funtów w podróże pierwszych zawodników Fnatic na zagraniczne turnieje. 

Pieniądze szybko zaczęły się zwracać dzięki nagrodom. Nie były one wprawdzie tak imponujące jak dziś, ale i sami gracze nie mieli zbyt wielkich wymagań. Musimy bowiem pamiętać, że pierwsi zawodnicy występujący w barwach Fnatic byli przede wszystkim fanatykami gier, skąd wzięła się zresztą nazwa. Mathews bardzo szybko wyczuł biznesową okazję. Wraz z ogarniającą kwestie finansowe matką Anne przekształcił mały klan w markę szukającą sponsorów, chętnych reklamować swój sprzęt elektroniczny przy pomocy drużyny. 

Dziś Fnatic ma swoje siedziby nie tylko w Europie, ale również Stanach Zjednoczonych i Azji. Esport jest zaś tylko siłą napędową olbrzymiego projektu, który wypuszcza na rynek własne produkty i korzysta z marki, aby zachęcić fanów do wyciągania portfeli. I robi to skutecznie. Forbes pod koniec 2019 roku wycenił organizację na 175 mln dolarów!

W jakie gry angażuje się Fnatic? Lista jest dość ograniczona

Fnatic z pewnością nie należy do grona organizacji, które starają się włączyć do wyścigu o prymat w każdej możliwej grze esportowej. Mimo iż przez całą swoją historię setki medali przynieśli zawodnicy ponad 30 tytułów, wiąże się to z długą historią marki. Fnatic miał swoje zespoły w grach takich jak Painkiller czy Quake Live, których młodsi czytelnicy mogą kompletnie nie kojarzyć! 

Jakie drużyny utrzymuje Fnatic po dziś dzień? Na liście znajdują się zespoły z następujących gier:

  • League of Legends (jeden zespół występujący w LEC i jeden w brytyjskim UKLC)
  • CS:GO
  • Dota 2
  • Rainbow Six: Siege
  • Fortnite
  • FIFA
  • PUBG Mobile

Przyjrzyjmy się dokonaniom dwóch najbardziej utytułowanych drużyn.

Fnatic w LoL-u walczą z G2 Esports o dominację na Starym Kontynencie

Odkąd powstało League of Legends, drużyna Fnatic brała udział w rozgrywkach najwyższej rangi ze sporymi sukcesami. To oni zostali w końcu pierwszymi mistrzami świata w LoL! Nawet po tym, gdy w grze zaczęły dominować zespoły z Azji, Fnatic nie straciło wiernych fanów. Emocje napędza szczególnie rywalizacja z G2 Esports w LEC, czyli największych turniejach Ligi Legend w Europie. Od pierwszych rozgrywek w 2013 roku tylko raz zwyciężył je zespół inny niż Fnatic lub ich najwięksi wrogowie. Co więcej, w trzech ostatnich turniejach obie drużyny spotkały się w finale. Za każdym razem górą było jednak młodsze G2 Esports.

Obecnie skład drużyny jest następujący:

  • Top – Rau „Bwipo” Gabriel
  • Jungle – Oskar „Selfmade” Boderek (Polak)
  • Mid – Tim „Nemesis” Lipovsek
  • Bot – Martin „Rekkles” Larsson
  • Support – Zdravets „Hylissang” Galabov

Po zakończeniu Mistrzostw Świata w LoL 2020 z drużyny zdecydował się odejść Rekkles, który z obecnego składu grał w barwach organizacji najdłużej. Jesteśmy jednak przekonani, że Fnatic znajdzie za niego godnego następcę.

Organizacja bardzo dobrze radzi sobie też w CS:GO

Najbardziej “zasłużoną” dla Fnatic grą jest Counter Strike. Chociaż w pierwszym roku działalności trudno było im się przebić, wymiana niemal całego zespołu uczyniła z Fnatic topową drużynę, co potwierdziła seria wygranych eventów w 2006 roku zwieńczona zwycięstwem w CPL Winter 2006, gdzie główną nagrodą była olbrzymia jak na tamte czasy kwota 150 000 dolarów. Od tamtej pory, mimo wielokrotnych zmian w składach i przebudowywaniu całego zespołu, organizacja może pochwalić się setkami mniejszych lub większych sukcesów. Tylko w ostatnich pięciu latach kwota samych turniejowych wygranych przebiła 3 miliony dolarów!

Kto obecnie gra w Fnatic w drużynie CS:GO? Tradycyjnie zespół składa się z samych Szwedów:

Freddy „KRIMZ” Johansson – Support

Jesper „JW” Wecksell – AWPer

Ludvig „Brollan” Brolin – Rifler 

Robin „flusha” Rönnquist – Rifler

Maikil „Golden” Selim – Kapitan/Entry Fragger

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!