Pobierz aplikację betfan na telefon
FC Barcelona – Real Madryt. El Clasico, historia, wyniki

FC Barcelona – Real Madryt to spotkanie, które elektryzuje i polaryzuje kibiców od dziesięcioleci. Rywalizacja między Dumą Katalonii, a Los Blancos to jedno z najbardziej emocjonujących meczów w całym piłkarskim sezonie. Przed każdym starciem fani spierają się o to, która z drużyn jest lepsza.

FC Barcelona – Real Madryt. El Clasico

Rywalizacja między katalońską Barceloną, a kastylijskim Realem Madryt sięga lat 20. XX wieku. Podłoża zaciekłości między tymi zespołami można szukać nie tylko w podłożu czysto sportową, ale również politycznym i kulturalnym. Hiszpański rząd bezwzględnie starał się tłumić wszelkie niepodległościowe zapędy Katalończyków, a każdy mecz Blaugrany był okazją do separatystycznych manifestów. Między innymi dlatego spotkania między Realem a Barceloną doczekały się osobnej nazwy. O tych meczach mówi się El Clasico, czyli klasyk. W Polsce często używa się błędnej nomenklatury mówiąc o tej rywalizacji Gran Derbi, co w Hiszpanii jest odpowiednikiem dla derbów Sewilli, a nie rywalizacji Królewskich z Dumą Katalonii.

FC Barcelona – Real Madryt. Historia meczów

Pierwsze spotkanie między Barcą a Realem rozegrano 13 maja 1902 roku. Do starcia doszło w półfinale Copa de la Coronacion, jego kontynuatorem jest Puchar Króla. Barcelona zwyciężyła ten mecz 4:1. Do startu sezonu 2021/22 łącznie odbyło się 246. El Clasico w różnych rozgrywkach począwszy od ligi, przez krajowe puchary, aż po europejskie puchary. Bilans meczów bezpośrednich przemawia lekko na korzyść Królewskich, którzy triumfowali 98 razy, czyli o dwa więcej niż Duma Katalonii. 52 starcia zakończyły się remisem.

FC Barcelona – Real Madryt. Ostatnie spotkania

FC Barcelona - Real Madryt. Kto bardziej utytułowany?

Bilans meczów bezpośrednich pozostaje niemal remisowy. Podobnie wygląda również gablota z trofeami obu klubów. Łącznie więcej pucharów zdobyła FC Barcelona, bowiem 97. Niemniej jednak Królewscy uzbierali ich zaledwie o dwa mniej. Real zdecydowanie prowadzi w zestawieniu ligowym triumfów i sukcesów w Lidze Mistrzów. Barca natomiast w klasyfikacji Pucharu Króla i nieistniejącego już Pucharu Zdobywców Pucharów. Obecnie trwa walka o to, który zespół sięgnie po setne trofeum w swojej historii.

FC Barcelona - Real Madryt. Kto lepszy?

FC Barcelona - Real Madryt. H2H

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!