Euro 2020: tak dobrych Włochów nikt się nie spodziewał

Już w niedzielę rozpocznie się finał Euro 2020 między Włochami a Anglią. Jak wygląda droga Squadra Azzurra na Wembley?

Euro 2020: Włosi pewnie wygrali swoją grupę

Włosi podobnie jak Anglicy wygrali swoją grupę na Euro 2020. Jednak w przeciwieństwie do Synów Albionu zdobyli komplet punktów i byli zdecydowanie skuteczniejsi w ofensywie. W pierwszym meczu podopieczni Roberto Manciniego mierzyli się z Turcją, stawianą w roli czarnego konia turnieju. Reprezentacja ta została jednak bardzo szybko sprowadzona przez Squadra Azzurra na ziemię. Italia w drugiej połowie pokazała charakter i po trzech bramkach pokonała Turcję. Zrobiła to w tak ładnym stylu, że już po pierwszym meczu stała się mocnym faworytem do triumfu w całym turnieju.

Drugim przeciwnikiem Włochów była Szwajcaria, która po remisie z Walią miała niezbyt ciekawą sytuację. Włosi podobnie jak w pierwszym meczu nie pozostawili złudzeń i pewnie pokonali rywala. Bardzo dobre zawody rozegrał Manuel Locatelli, który strzelił Helwetom dwie bramki. Końcowy wynik to 3:0

Na mecz z Walią Roberto Mancini postawił na nieco inne nazwiska. Do kadry wrócił Marco Verratti, który na stałe zagościł w pierwszym składzie Włochów po tym, jak uporał się z kontuzją. Zawodnik PSG asystował przy jedynej bramce w tym starciu. W 39. minucie na listę strzelców wpisał się Pessina. W drugiej połowie Walijczycy otrzymali czerwoną kartkę i nie odrobili już wyniku.

Wyniki Włochów w fazie pucharowej:
Turcja – Włochy 0:3
Włochy – Szwajcaria 3:0
Włochy – Walia 1:0

Euro 2020: problemy z Austrią

W 1/8 finału Włosi trafili na Austrię. Mieli olbrzymi problem, aby pokonać rywali. Austriacy grali bardzo dobrze i skutecznie stawiali opór Włochom. Po 90 minutach mieliśmy dogrywkę, gdyż na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis. Bardzo dobrze pokazali się w niej zmiennicy. W 95. minucie na listę strzelców wpisał się Federico Chiesa, który zdobył przepiękną bramkę.

Dziesięć minut później Austriaków dobił Pessina i wydawało się, że był to już gwóźdź do trumny. Rywale w drugiej połowie dogrywki zdobyli gola kontaktowego i mimo zmasowanych ataków, nie potrafili drugi raz pokonać Donnarummy.

Euro 2020: prawdziwy hit – mecz z Belgią

Ćwierćfinałowym rywalem była Belgia. Czerwone Diabły nie mogły postawić na kontuzjowanego Edena Hazarda, ale od początku grał Kevin De Bruyne. Wynik spotkania w 31. minucie otworzył Nicolo Barella. Chwilę później kapitalną akcją popisał się Insigne, którą zakończył spektakularnym golem.

Rzut karny tuż przed zejściem do szatni wykorzystał Lukaku, dlatego do przerwy mieliśmy 2:1 dla Włochów. W drugiej odsłonie spotkania Czerwone Diabły nie oddały ani jednego celnego strzału, dlatego to Squadra Azzurra zameldowała się w półfinale.

Euro 2020: trudny mecz z Hiszpanią

Hiszpania w półfinale zagrała zdecydowanie swój najlepszy mecz na Euro. La Furia Roja dominowała Włochów, ale to Squadra Azzurra jako pierwsza zdobyła bramkę. W 60. minucie po kontrze rozpoczętej przez Donnarummę z piłką w polu karnym znalazł się Federico Chiesa. Zawodnik Juventusu uderzeniem w stronę dalszego słupka otworzył wynik rywalizacji.

Do dogrywki doprowadził Alvaro Morata, zdobywając bramkę w 80. minucie. Napastnik wszedł z ławki rezerwowych, razem z Olmo rozklepał defensywę rywala i w sytuacji sam na sam pokonał Donnarummę. Włosi w dogrywce praktycznie nie atakowali i tylko czekali na rzuty karne. Pierwszą jedenastkę zmarnował Locatelli, ale Donnarumma obronił karne wykonywane przez Olmo i Moratę, dlatego to Italia zameldowała się w finale.

Spotkanie Anglia – Włochy odbędzie się w niedzielę 11 lipca o godzinie 21:00 na Wembley. Transmisję będzie można obejrzeć na antenie TVP 1, TVP 4K i TVP Sport. Online mecz zobaczymy na stronie SPORTTVP.pl i w aplikacji mobilnej.