Pobierz aplikację betfan na telefon
Estadio da Luz – stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Czymś co odróżnia mecze Benfiki na Estádio da Luz od innych spotkań piłkarskich na całym świecie jest na pewno rozpoczęcie. Klub z Lizbony ma niezwykłą tradycję. Przed każdym meczem bielik przez około 5 minut krąży wokół stadionu tej najbardziej utytułowanej drużyny w Portugalii. Trzeba przyznać, że robi to niesamowite wrażenie. Zapraszam na reportaż z wizyty na Estádio da Luz, meczu Benfiki oraz zwiedzania klubowego muzeum. 

Okolice stadionu i pomnik Eusébio

Estádio da Luz to oczywiście stadion piłkarski w Lizbonie, na którym swoje mecze rozgrywa klub SL Benfica i reprezentacja Portugalii. Jego nazwa pochodzi od słonecznego regionu zwanego Luzytania. W tłumaczeniu na język polski oznacza to Stadion Światła albo Stadion Światłości. Stary stadion został otwarty w 1954 r. i liczył około 100 000 miejsc. W związku z Euro 2004 obiekt poddano rozbiórce, a w jego miejsce powstał nowoczesny stadion, który obecnie może pomieścić około 65 000 kibiców.

Będąc w Lizbonie podczas dnia meczowego, na pewno będziecie mieli okazję poczuć atmosferę wielkiego wydarzenia, jakim jest mecz Benfiki. W metrze wręcz roi się od kibiców, a po dotarciu w okolice stadionu jest okazja coś zjeść lub też kupić akcesoria (czapki, szaliki, koszulki) związane z tym najbardziej utytułowanym portugalskim klubem.

Po okazaniu certyfikatu świadczącego o szczepieniu przeciwko Covid-19 możemy przemieścić się w najbliższe sąsiedztwo stadionu, gdzie w oczy rzuca się przede wszystkim pomnik Eusébio, który jest legendą Benfiki oraz zdobywcą Złotej Piłki z 1965 roku. Łącznie, ten środkowy napastnik zdobył z lizbońskim klubem 10 tytułów mistrza kraju oraz 5 pucharów Portugalii.

Estadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Benfica – Braga 6:1

Po przekroczeniu bramek i udaniu się w odpowiedni sektor, moim oczom ukazała się płyta główna oraz trybuny Estádio da Luz. Trzeba przyznać, że dla każdego fana piłki nożnej taki widok zapiera dech w piersiach. Obiekt mogący pomieścić 65 000 kibiców, który na mecz z Bragą został w większości wypełniony.

Estadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Lepszego meczu podczas pobytu w Lizbonie nie można wręcz sobie wymarzyć. Kapitalne widowisko, niesamowicie dryblujący Everton i aż 7 bramek, a do tego szalona radość kibiców Benfiki po rozgromieniu Bragi. Po meczu czuć atmosferę wielkiego święta. Naprawdę warto to przeżyć.

Estadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Zwiedzanie stadionu i muzeum Benfiki

Następnego dnia, kiedy emocje po wieczornym meczu Benfiki z Bragą tak naprawdę jeszcze nie opadły, ruszyłem na zwiedzanie stadionu połączone z wizytą w klubowym muzeum. Ponowna wizyta na Estádio da Luz, tym razem już jednak w innej roli, jest konieczna, żeby zrozumieć historię tego klubu.

Estadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Samo zwiedzanie stadionu przebiegło dość szybko (około 30 minut). Najciekawszymi rzeczami były niewątpliwie: wizyta w szatni gości, sali konferencyjnej oraz wejście na płytę główną i zobaczenie z bliska bielika, który jest symbolem Benfiki i krąży przed rozpoczęciem każdego z meczów domowych.

Estadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Większe wrażenie z pewnością zrobiło muzeum Benfiki. Budynek zajmuje 4000 metrów kwadratowych i składa się z trzech pięter, którym towarzyszy ogromny pionowy równoległościan wykonany ze szkła, prezentujący około 500 trofeów zdobytych przez klub. W muzeum znajdziemy również mnóstwo dokumentów, obrazów, audio i wideo związanych z historią najbardziej utytułowanego klubu w Portugalii.

Estadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybraćEstadio da Luz - stadion Benfiki, na który warto się wybrać

Podsumowując, być w Lizbonie i nie odwiedzić Estádio da Luz to grzech ciężki. Oczywiście, najbardziej zachęcam do udania się bezpośrednio na spotkanie Benfiki, jeżeli nadarzy się taka okazja. Atmosfera na takim wydarzeniu jest niepowtarzalna Bilety na mecz ligi portugalskiej można kupić często od 15-20 euro. Warto również zwiedzić stadion z przewodnikiem, a przede wszystkim zobaczyć muzeum najbardziej utytułowanego klubu w Portugalii. Samo zwiedzanie to koszt 12.5 euro, natomiast wejście do muzeum to dodatkowe 5 euro. Czy warto dołożyć piątkę? Zdecydowanie tak! W muzeum spędziłem na pewno więcej czasu niż tego samego dnia na stadionie. Sam budynek i trofea zdobyte przez klub robią ogromne wrażenie.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!