Pobierz aplikację betfan na telefon
Derby Manchesteru. Wielka rywalizacja United z City

Derby Manchesteru. W XXI wieku jedną z najciekawszych rywalizacji w angielskiej piłce stały się derby Manchesteru. Historia spotkań pomiędzy United i City liczy już niemal 140 lat. Jak prezentuje się bilans bezpośrednich meczów tych dwóch drużyn? Jacy strzelcy zapisali się w historii? Zapraszamy do krótkiego przeglądu.

Z artykułu, w którym opisujemy derby Manchesteru, dowiesz się: 

Derby Manchesteru sięgają XIX wieku. Ich świetność przypada jednak na XXI stulecie

W przypadku wielu lokalnych rywalizacji, których historia liczy sobie powyżej stu lat, początkowo mecze rozgrywane były pomiędzy drużynami z zupełnie innymi nazwami niż te znane dzisiaj. Pierwsze derby Manchesteru odbyły się w 1881 roku w formie nieoficjalnego meczu pomiędzy klubami Newton Heath oraz West Gorton. Z tych zespołów na bazie przekształceń wynikających z trudnej sytuacji finansowej powstały odpowiednio Manchester United oraz Manchester City.

Na pierwszy mecz derbowy w najwyższej klasie rozgrywkowej drużyny z Manchesteru czekały do 1906 roku, gdy City pokonało United 3:0. Aż do wojny kibice obu klubów żyli w zgodzie, udając się nawet na mecze przeciwników i kibicując im, a transfery pomiędzy zespołami uznawane były za wzajemną pomoc. Z czasem rywalizacja zaostrzała się, a jej apogeum przypadło na początek lat 70. Grający w United George Best w spotkaniu derbowym złamał nogę Glyna Pardoe. Obrońca City niemal przypłacił to stratą nogi!

Derby Manchesteru zaczęły być szczególnie ciekawe w XXI wieku. Prowadzone przez Sir Alexa Fergusona United wydawało się pod względem piłkarskim niedoścignione dla lokalnych rywali. W 2008 roku drużyna Obywateli wykupiona została jednak przez Abu Dhabi United Group, które postanowiło zainwestować w drużynę niewyobrażalne pieniądze.  Mimo iż legendarny szkocki trener deprecjonował rywali, nazywając ich “hałaśliwymi sąsiadami”, nakłady inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwoliły na szybkie nadrobienie tempa.

Pogoń okazała się na tyle udana, że w sezonie 2017/2018 drużyna z Etihad Stadium zdobyła mistrzostwo Premier League, wyprzedzając drugie United o 19 punktów. Zespół Pepa Guardioli był wówczas tak mocny, że jako pierwszy w historii ligi angielskiej dosięgnął bariery 100 punktów!

Mimo wzrostu potęgi City, statystyki przemawiają na korzyść United

W ostatniej dekadzie City zdobyło aż cztery tytuły mistrzowskie. Wwcześniej po laur ten sięgało tylko dwukrotnie, w latach 1936/1937 oraz 1967/1968. To jednak drużyna z Old Trafford nazywana jest najbardziej utytułowanym angielskim klubem, mając na koncie dwadzieścia zwycięstw w najwyższej klasie rozgrywkowej. Za Manchesterem United przemawia również bilans spotkań bezpośrednich.

Derby Manchesteru rozegrane zostały 188 razy, przynajmniej według statystyk zliczających oficjalne spotkania. W 76 meczach wygrało United, 54 zwycięstwa odniosło City, a 52 spotkania zakończyły się remisem. Najwyższa wygrana należy jednak do City. Mecze pomiędzy obiema drużynami kończyły się dwukrotnie wynikiem 6:1 dla Obywateli (w 1926 i 2011 roku). Zwycięstwo 7:1 odniesione przez Czerwone Diabły w 1941 roku w ramach wojennej ligi nie zalicza się w poczet spotkań uznawanych za oficjalne.

Po obu stronach grali wybitni strzelcy. Na czele jest Wayne Rooney!

W meczach pomiędzy United i City grali świetni piłkarze. Oprócz wspomnianego George’a Besta warto wymienić przede wszystkim dwóch znakomitych graczy występujących w koszulkach obu zespołów: Denisa Lawa oraz Petera Schmeichela. Lista gwiazd występujących na Old Trafford oraz Etihad Stadium byłaby oczywiście znacznie dłuższa, dlatego ograniczmy się do strzelców największej liczby bramek w meczach derbowych.

Na czele tej tabeli jest Wayne Rooney, trafiający do bramki hałaśliwych rywali zza miedzy aż jedenastokrotnie. Z piłkarzy grających obecnie w czerwonych lub niebieskich barwach może go jeszcze prześcignąć Sergio Aguero. Najlepsi strzelcy w derbach Manchesteru prezentują się następująco:

 • Wayne Rooney (Manchester United) – 11
 • Joe Hayes (Manchester City) – 10
 • Francis Lee (Manchester City) – 10
 • Sergio Agüero (Manchester City) – 9
 • Bobby Charlton (Manchester United) – 9
 • Colin Bell (Manchester City) – 8
 • Eric Cantona (Manchester United) – 8
 • Brian Kidd (oba kluby) – 8
 • Joe Spence (Manchester United) – 8
 • Paul Scholes (Manchester United) – 7
 • Dennis Viollet (Manchester United) – 7
ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!