Derby Madrytu od pierwszego meczu w 1906 roku rozegrane zostały już 287 razy. Historia pojedynków Real vs Atletico jest pasjonująca. Rywalizacja sportowa łączy się w El Derbi Madrileño ze społeczno-politycznymi kontekstami. Jaki jest bilans spotkań pomiędzy dwoma klubami ze stolicy Hiszpanii?
Z artykułu na temat El Derbi Madrileño dowiesz się:
- Od kiedy rozgrywa się derby Madrytu?
- Na jakich stadionach odbywają się El Derbi Madrileño?
- Jaki jest bilans meczów Real vs Atletico?
Kiedy derby Madrytu zostały rozegrane po raz pierwszy?
Rywalizacja pomiędzy Realem i Atletico sięga początków XX wieku. Po powstaniu w 1902 roku Real zaczął skupować najlepszych piłkarzy ze wszystkich madryckich klubów, szybko zdobywając pozycję hegemona w tym mieście. Jedynym zespołem, który mógł pozwolić sobie na finansowy opór, była madrycka filia Athleticu Bilbao założona przez trzech baskijskich studentów. Doprowadziło to do sytuacji, w której stolica Hiszpanii mogła pochwalić się dwoma mocnymi klubami.
Pierwsze starcie pomiędzy najlepszymi klubami w Madrycie odbyło się 2 grudnia 1906 roku w rozgrywkach Campeonato Regional Centro, nazywanych wówczas mistrzostwami Madrytu. Wygrana Realu 2-1 rozpoczęła ponadstuletnią rywalizację w El Derbi Madrileño. Z początku sportowa i ambicjonalna, w pewnym momencie nabrała społeczno-politycznego wymiaru. Jej polami była nie tylko liga hiszpańska, ale również krajowe oraz międzynarodowe rozgrywki pucharowe, z Ligą Mistrzów na czele.
Gdzie rozgrywają się derby Madrytu?
Charakter obu klubów i stojących za nimi kibiców najlepiej oddaje umiejscowienie wieloletnich stadionów. Obiekt Realu od lat 50. znajduje się przy ulicy de la Castellana, gdzie ulokowane są też liczne banki, ambasady, ministerstwa czy drogie hotele. Z tego powodu włodarze Santiago Bernabeu nigdy nie mieli problemu z przyciąganiem lepiej sytuowanych kibiców. Swoje zrobił również tytuł Królewskich, nadany zespołowi w 1920 roku przez Króla Hiszpanii.
Zupełnie inaczej sprawa miała się ze stadionem Vicente Calderon, na którym piłkarze Atletico rozgrywali domowe mecze do 2017 roku (obecnie siedzibą klubu jest obiekt Wanda Metropolitano). Nazwany na cześć legendarnego prezesa klubu, usytuowany został przy rzece, niedaleko browaru i autostrady. Stąd też w latach 60. do klubu garnęli się robotnicy, studenci i gorzej zarabiający ludzie z całego południa miasta, choć na łatkę klubu otwarcie lewicowego wpłynęła również niechęć generała Franco, wykorzystującego Real Madryt do propagandowego wzmacniania prawicowej dyktatury.
Obecnie derby Madrytu nie ograniczają się wyłącznie do obiektów klubowych, czyli Santiago Bernabeu oraz Wanda Metropolitano. Gdzie jeszcze odbywają się El Derbi Madrileño? W ostatnich latach najbardziej utytułowane kluby hiszpańskiej stolicy spotykały się dwukrotnie na szczycie Ligi Mistrzów, rozgrywając jedyny derbowy finał w historii tych rozgrywek. Mecze w Mediolanie oraz Madrycie zakończyły się po myśli Realu. Klub ten zdecydowanie prowadzi w rywalizacji z Atletico. Jaki jest bilans spotkań pomiędzy stołecznymi drużynami?
Bilans El Derbi Madrileño zdecydowanie na korzyść Realu
Podobnie jak w przypadku dziesiątek innych klubowych rywalizacji, których historia sięga początków XX wieku, również bilans spotkań w El Derbi Madrileño różni się w zależności od źródeł. My opierać będziemy się na oficjalnych statystykach UEFA, według których na wrzesień 2020 roku derby Madrytu liczą sobie już 287 spotkań.
Real Madryt zwyciężył w 148 meczach, Atletico wygrało ich tylko 71, a 68 spotkań zakończyło się remisem. Królewscy wyprzedzają Rojiblancos także pod względem tytułów mistrzowskich. Atletico jako trzeci najbardziej utytułowany klub w historii hiszpańskiej piłki ma ich zaledwie 10, podczas gdy piłkarze Realu zdobyli to trofeum 34 razy. Wydaje się, że ze względu na historyczne dokonania rywala, Atletico nigdy nie zdoła wyjść z cienia Los Blancos. Nie oznacza to jednak, że musi popadać w szarzyznę. Dzięki udanym występom na międzynarodowych arenach (prócz finału Ligi Mistrzów są to zwycięstwa w Lidze Europejskiej) klub ten zdobył już na świecie sporą rozpoznawalność.