Pobierz aplikację betfan na telefon
Derby Londynu 2020/2021. Mecze, które warto śledzić w tym sezonie

Derby Londynu. Mecze pomiędzy drużynami z jednego miasta wzbudzają zazwyczaj ogromne emocje. Derby Londynu są szczególnie częste. W sezonie 2020/2021 w Premier League zagra aż 6 drużyn ze stolicy Anglii. Które kluby mają pomiędzy sobą historyczne zaszłości? Jakie mecze szczególnie warto śledzić? 

Z artykułu na temat meczów derbowych w Londynie w sezonie 2020/2021 dowiesz się:

W Premier League 2020/2021 zagra 6 drużyn z Londynu

Derby Londynu to prawdopodobnie najczęstsze mecze pomiędzy drużynami z jednego miasta, jakie rozgrywane są na Starym Kontynencie. W sezonie 2020/2021 w rozgrywkach Premier League uczestniczy sześć klubów z tego miasta. Są to następujące zespoły:

Nie są to jednak wszystkie drużyny, które w historii angielskiej piłki brały udział w rozpalających głowy kibiców meczach derbowych. Spośród lokalnych rywali, na których wpaść może dowolny klub z Londynu, warto wymienić jeszcze:

  • Brentford (Championship)
  • Millwall (Championship)
  • Queens Park Rangers (Championship)
  • AFC Wimbledon (League One)
  • Charlton Athletic (League One)
  • Leyton Orient (League Two)

Oczywiście nie wszystkie derby Londynu są równie zacięte. Wiele zależy od umiejscowienia siedzib poszczególnych klubów na mapie stolicy Wielkiej Brytanii. Które spotkania doprowadzają do szczególnie bezkompromisowej walki na boisku?

Szczególnie zaciekłe są derby północnego Londynu

Derby północnego Londynu datują swój początek na 1913 rok, kiedy to Arsenal przeniósł swoją siedzibę właśnie na północ miasta. Obecnie stadiony obu klubów (Emirates Stadium Arsenalu oraz Tottenham Hotspur Stadium, wybudowany w ciągu kilku ostatnich lat w miejsce dawnego White Hart Lane) oddalone są od siebie o nieco ponad 6 kilometrów. Nic zatem dziwnego, że boiskowa rywalizacja pomiędzy zespołami jest zawsze tak zacięta.

Fani nazywający samych siebie Kanonierami oraz Żydami (kibice Spurs noszą to miano z dumą) mają co wspominać w kontekście meczów derbowych. W historii oficjalnych rozgrywek statystycy naliczyli już ponad 200 spotkań Arsenalu z Tottenhamem. Kto wygrywa derby północnego Londynu z historycznego punktu widzenia? Według stanu rywalizacji na sierpień 2020 drużyna ze stadionu Emirates wygrała 82 spotkania, 65 zwycięstw zaliczyć mogą na swoje konto gracze Spurs, a 54 mecze zakończyły się remisem.

Derby Londynu warto oglądać też na północnym-zachodzie

Dwa kolejne mecze, które przyciągają uwagę kibiców z całej Anglii, rozgrywają się pomiędzy dwoma wymienionymi już potentatami z północnego Londynu a kolejnym klubem z Big Six.

Spotkania pomiędzy Arsenalem i Chelsea stały się szczególnie zacięte, gdy klub należący do Romana Abramowicza zaczął być regularnym pretendentem do zdobycia tytułu Premier League. Potęga lokalnego rywala nie jest oczywiście na rękę Kanonierom, dlatego też z meczami pomiędzy oboma zespołami wiążą się w ostatnich dwóch dekadach spore emocje. Jak na sierpień 2020 roku derby północno-zachodniego Londynu prezentują się w historycznych statystykach? Od pierwszego spotkania na Stamford Bridge, rozegranego w 1907 roku, odbyło się ich jeszcze 200. W 77 zwyciężył Arsenal, w 65 górą była Chelsea, a 59 zakończyło się remisem.

Jak łatwo się domyślić, kolejnym ważnym meczem derbowym w Londynie jest pojedynek Chelsea oraz Tottenhamu. Mimo iż po raz pierwszy obie drużyny spotkały się w 1909 roku, początek poważnej rywalizacji datuje się na finał Pucharu Anglii w 1967 roku. Ze względu na nazwę akcentu używanego przez kibiców obu klubów, mecz ten zapamiętany został w historii jako Cockney Cup Final. Wygrany przez Tottenham 2-1 stał się zarzewiem konfliktu, który zbiera swoje pokłosie w zatrzymywanych po meczach kibicach obu drużyn do dnia dzisiejszego. W statystykach meczowych prowadzi Chelsea z 72 wygranymi, Spurs odnotowali ich tylko 54, natomiast 40 meczów zakończyło się remisem.

Znów nie będzie Dockers Derby. To derby Londynu uwiecznione w Hooligans

Jako że w Premier League gra sześć zespołów ze stolicy Anglii, derby Londynu rozegrane zostaną jeszcze w kilku meczach. Żadne z nich nie są jednak obciążone dużym historycznym bagażem. Mecze dwóch drużyn z zachodniego Londynu, czyli Fulham oraz Chelsea, nie wzbudzają zbyt dużych emocji. Kibice Chelsea wolą rywalizować z kibicami drużyn, które w brytyjskim futbolu coś znaczą.

Niestety, po raz kolejny nie będziemy świadkami jednego z najbardziej zażartych pojedynków na europejskich stadionach. Mowa tu o Dockers Derby, czyli meczach pomiędzy drużynami “portowców”. W Londynie z określeniem tym utożsamiają się zarówno fani West Hamu United, jak i Millwall F.C. Brutalna rywalizacja pomiędzy kibicami obu drużyn uwieczniona została w kultowym filmie Hooligans z 2005 roku. Entuzjastom wyspiarskiego futbolu, którzy chcieliby zobaczyć kolejne rozdziały portowej wojny, pozostaje kibicowanie Millwall w wysiłkach podejmowanych w celu awansu do Premier League.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!