Brentford w Premier League!

W sobotę na Wembley odbył się finałowy mecz barażowy o awans do Premier League. Mecz zakończył się zwycięstwem Brentford 2:0 nad Swansea. Tym samym Pszczoły wygrały baraże i zaliczają historyczny awans do Premier League.

Pierwszy raz w Premier League

Liczba klubów  Londynu na najwyższy szczeblu rozgrywkowym pozostaje taka sama. Do Championship spada Fulham, ale do Premier League awansuje Brentford. Tym samym w Premier League pozostaje 6 drużyn ze stolicy Anglii. Brentford w swojej historii jeszcze nie grało w Premier League, choć przed wojną spędzili na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii 4 lata. W 1936 roku zakończyli sezon na 5. miejscu będąc najlepszą drużyną z Londynu.

Piłkarze bez doświadczenia

Piłkarze, którzy wywalczyli awans łącznie, rozegrali w Premier League 170 spotkań. Z czego aż 166 należy do wypożyczonego z West Hamu Winstona Reida. Brentford już w zeszłym roku walczyli w barażach, jednak wtedy polegli już w pierwszej rundzie. Z powodu braku awansu, Brentford musiało się pogodzić z odejściem najlepszych zawodników, Ollie Watkinsa i Saida Benrahmy. Dzięki awansowi w tym sezonie jest szansa na zatrzymanie w swoim składzie Ivana Toneya, który jest łączony z połową zespołów w Premier League. Nie ma się co dziwić, skoro został królem strzelców zdobywając 31 bramek (+ dwie w playoffach) i dołożył do tego 10 asyst.

Budowanie drużyny jak z filmu „Moneyball”

Do zbudowania drużyny takiej jaką ma w tym momencie Brentford wykorzystano matematykę i statystykę. Na myśl nasuwa się scenariusz filmu, który otrzymał 6 nominacji do Oscara „Moneyball”, w którym generalny menadżer bejsbolowej drużyny Oakland Athletics z MLB na podstawie danych i statystyk zbudował z niechcianych graczy zespół, który został wicemistrzem kraju. Całej tej sytuacji przyjrzał się twitterowy profil „The xG Philosophy„, który poświęcił temu tematowi 12 tweetów.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!