Brentford w Premier League!

W sobotę na Wembley odbył się finałowy mecz barażowy o awans do Premier League. Mecz zakończył się zwycięstwem Brentford 2:0 nad Swansea. Tym samym Pszczoły wygrały baraże i zaliczają historyczny awans do Premier League.

Pierwszy raz w Premier League

Liczba klubów  Londynu na najwyższy szczeblu rozgrywkowym pozostaje taka sama. Do Championship spada Fulham, ale do Premier League awansuje Brentford. Tym samym w Premier League pozostaje 6 drużyn ze stolicy Anglii. Brentford w swojej historii jeszcze nie grało w Premier League, choć przed wojną spędzili na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii 4 lata. W 1936 roku zakończyli sezon na 5. miejscu będąc najlepszą drużyną z Londynu.

Piłkarze bez doświadczenia

Piłkarze, którzy wywalczyli awans łącznie, rozegrali w Premier League 170 spotkań. Z czego aż 166 należy do wypożyczonego z West Hamu Winstona Reida. Brentford już w zeszłym roku walczyli w barażach, jednak wtedy polegli już w pierwszej rundzie. Z powodu braku awansu, Brentford musiało się pogodzić z odejściem najlepszych zawodników, Ollie Watkinsa i Saida Benrahmy. Dzięki awansowi w tym sezonie jest szansa na zatrzymanie w swoim składzie Ivana Toneya, który jest łączony z połową zespołów w Premier League. Nie ma się co dziwić, skoro został królem strzelców zdobywając 31 bramek (+ dwie w playoffach) i dołożył do tego 10 asyst.

Budowanie drużyny jak z filmu „Moneyball”

Do zbudowania drużyny takiej jaką ma w tym momencie Brentford wykorzystano matematykę i statystykę. Na myśl nasuwa się scenariusz filmu, który otrzymał 6 nominacji do Oscara „Moneyball”, w którym generalny menadżer bejsbolowej drużyny Oakland Athletics z MLB na podstawie danych i statystyk zbudował z niechcianych graczy zespół, który został wicemistrzem kraju. Całej tej sytuacji przyjrzał się twitterowy profil „The xG Philosophy„, który poświęcił temu tematowi 12 tweetów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.