Pobierz aplikację betfan na telefon
Bramkarz. Najważniejszy gracz na boisku?

Bramkarz. Jak w przypadku większości sportów drużynowych, możemy wyróżnić kilka pozycji na placu gry. W piłce nożnej są nimi obrońca, pomocnik, napastnik, a także bramkarz. W niniejszym artykule przybliżamy boiskową rolę ostatniej z wyszczególnionych pozycji. Jakie zadania obowiązują bramkarza i dlaczego pełni tak istotną funkcję w zespole?

Z artykułu na temat bramkarza dowiesz się:

Kim dokładnie jest bramkarz? Jaka jest jego rola na boisku

Podstawową rolą bramkarza jest strzeżenie własnej bramki. Golkiper ma za zadanie nie dopuścić do straty gola i nie pozwolić przeciwnikowi na umieszczenie piłki w siatce. W większości meczów bramkarze nie opuszczają swojego pola karnego, najczęściej znajdując się na linii pomiędzy słupkami, ewentualnie w obrębie obszaru bramkowego.

Na przestrzeni lat doszło do pewnej redefinicji bramkarza i współcześnie postrzega się go nie tylko jako jednego z obrońców, lecz także postać rozpoczynającą poczynania ofensywne drużyny. W efekcie tej zmiany w podejściu oczekuje się od golkiperów nie tylko nienagannej pracy rękami, lecz także zdolności do kreatywnego wyprowadzania piłki z własnego pola karnego i świetnej gry nogami.

Rolę bramkarza zrewolucjonizował Manuel Neuer – to właśnie reprezentant Niemiec jako pierwszy zaczął śmielej opuszczać własną szesnastkę i nie tylko wymieniać piłkę z kolegami z linii defensywnej, lecz także zagrywać dłuższe podania do piłkarzy z ofensywy. Obecnie wyróżniającymi się pod względem takiego stylu gry piłkarzami są Marc-André ter Stegen z Barcelony czy Ederson z Manchesteru City.

Gracz, którego obowiązują zupełnie inne zasady

W przeciwieństwie do zawodników z pola bramkarz może dotykać piłki rękoma, aczkolwiek wyłącznie w obrębie własnego pola karnego. W przypadku dotknięcia futbolówki za linią szesnastki zostaje podyktowany rzut wolny dla drużyny przeciwnej, a w wielu przypadkach następuje także ukaranie golkipera żółtą kartką. Odgwizdanie stałego fragmentu gry, często w formie rzutu wolnego pośredniego, należy do obowiązków sędziego również wtedy, kiedy bramkarz złapie piłkę po podaniu nogą kolegi z drużyny. Zrobić może to natomiast wówczas, gdy partner skieruje ją w jego kierunku głową lub klatką piersiową.

Na przestrzeni lat w dziejach piłki nożnej reguła brania piłki w ręce ulegała zmianie i jeszcze na początku lat 90. golkiper mógł to uczynić po podaniu kolegi bez względu na to, którą częścią ciała zostało wykonane podanie. Nie wpływało to jednak najlepiej na dynamikę gry, więc na całe szczęście możliwość tę ograniczono.

Jakie nagrody indywidualne może dostać bramkarz?

O bramkarzach mówi się zazwyczaj wtedy, gdy popiszą się spektakularną interwencją, zatem chcąc zanotować wybitny występ, muszą w pewnym sensie liczyć na słabszą dyspozycję kolegów z linii defensywnej. Bywają spotkania, w których golkiper jest angażowany niemal nieustannie i na przestrzeni 90 minut wykazuje się nawet kilkadziesiąt razy kapitalnymi zdolnościami bronienia. Niemniej w piłce nożnej liczą się przede wszystkim gole i zawsze większym uznaniem cieszyć się będą piłkarze występujący na pozycjach ofensywnych.

W efekcie w wynikach najbardziej prestiżowych plebiscytów piłkarskich próżno szukać nazwisk bramkarzy. Najważniejszą nagrodę, czyli przyznawaną od 1956 roku Złotą Piłkę (w ramach plebiscytu organizowanego przez magazyn France Football), tylko raz otrzymał golkiper i był nim Lew Jaszyn. Od 1963 roku i sukcesu reprezentanta Związku Radzkieckiego żaden z bramkarzy nie powtórzył tego osiągnięcia. Najbliżej byli włoscy zawodnicy Dino Zoff oraz Gianluigi Buffon, ostatecznie plasujący się na drugim miejscu na podium. Reprezentant Niemiec Olivier Kahn był natomiast dwukrotnie trzeci.

Wśród nagród, które przyznawane są wyłącznie bramkarzom, warto wskazać Złotą Rękawicę – to trofeum dedykowane golkiperowi, który został uznany za najlepszego na swojej pozycji podczas finałowego turnieju Mistrzostw Świata. W ostatnich edycjach Mundialu otrzymywali je Thibaut Courtois, Manuel Neuer oraz Iker Casillas. Złotej Rękawicy nigdy nie wręczono polskiemu bramkarzowi, pomimo znakomitych występów Jana Tomaszewskiego podczas Mundialu w 1974 roku oraz Józefa Młynarczyka w 1982.

Złota Rękawica to także nazwa corocznej nagrody przyznawanej najlepszemu bramkarzowi w Premier League. O ile w przypadku Mistrzostw Świata adresata wybiera się na podstawie wielu czynników, tak w lidze angielskiej decyduje o tym wyłącznie liczba tak zwanych czystych kont. Zwycięzcą okazuje się golkiper, który najrzadziej pozwalał rywalowi na strzelenie mu gola. Nagroda przyznawana jest od sezonu 2004/2005 i rekordzistami pod względem jej zdobycia są Joe Hart oraz Petr Čech. Obaj nagrodzeni zostali po cztery razy. W sezonie 2013/2014 szesnaście czystych kont pozwoliło z kolei na zdobycie Złotej Rękawicy reprezentantowi Polski, Wojciechowi Szczęsnemu.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!